Űr Puli az Informatóriumban

Informatórium
Program
2013 10 05
10:00
2013 10 05
14:00
Űr Puli az Informatóriumban
ISMÉT VILÁGRASZÓLÓ ESEMÉNY AZ INFORMATORIUMBAN: Tekintsd meg személyes a magyar holdjáró robotot működésközben, amit osztrák középiskolások fognak irányítani több száz kilométerről, az Interneten keresztül! A programot a Ustream jóvoltából a világ minden
Helyszín: Agóra Informatórium

World Space Week – A világűr hete
Az ENSZ 2000 óta ünnepli a Világűr hetét minden évben október 4. és 10. között. Mindkét nap az űrkutatás történetének egy-egy mérföldkövére utal: 1957. október 4-én indult útjára az első ember-készítette szatelit, a Szputnyik 1., 1967. október 10-én pedig hatályba lépett az a megállapodás, amely az űrkutatás békés felhasználásáról nyilatkozott. Ezen a héten a világon mindenütt ismeretterjesztő programokat szerveznek, a nemzetközi összefogás szükségességét hangsúlyozva.
In 2013, In the most ambitious global outreach and education campaign for WSW to date, teams of researchers, explorers and educators will carry out Mars simulations and tests of rovers, spacesuits and other hardware at locations worldwide. Activities will include the WSW 2013 Mission to Mars, a 4-day simulation of a human Mars expedition at the Mars Desert Research Station in Utah.
The 6-person crew will be led by Jon Rask from the Space Biosciences Division at NASA Ames Research Center. The Mission to Mars and all satellite events will be coordinated from the WSW 2013 Mission Control Center, located at the Headquarters of the Austrian Space Forum in Innsbruck, Austria.

A Puli projekt
A Puli Space a Google Lunar XPRIZE nemzetközi holdversenyének egyetlen magyar indulója.  A Google Lunar XPRIZE győztese az a magánerőből finanszírozott csapat lesz, amely sikeresen felküld a Holdra egy robotot, amelynek legalább 500 métert meg kell tennie a Hold felszínén, és nagyfelbontású videót és képeket kell visszaküldenie a Földre. A Puli jelenleg mintegy 30 aktív főből álló csapatát javarészt fiatal szakemberek alkotják, akik a gazdasági és tudományos élet majdnem minden szegmensét képviselik: a mérnökök, fizikusok, geográfusok és informatikusok mellett a marketing, PR, és jogi szakterületek képviselői is megtalálhatóak sorainkban.
A csapattagok jelenleg saját erőforrásaikat és szabadidejüket vetik be a projektben, amelynek indulása óta közel 30.000 önkéntes munkaóra fejlesztéssel járultak hozzá a küldetés sikeréhez.


A Puli Szegeden – A világűr hete az Infomatóriumban
2013. október 5-én a Puli I2.0 jelű prototípusa a szegedi Informatóriumba látogat. Az Osztrák Űrfórum innsbrucki Irányítóközpontjának vezetésével diákcsoportok lépnek kapcsolatba az internet segítségével a Pulival Szegeden, és kipróbálhatják, hogyan kell egy holdjárót irányítani. Természetesen a helyszínen levők sem maradnak le az izgalmas kísérletről! Hol kapcsolódhatnak be az okt. 5-i eseménybe a világhálón keresztül?
http://mission.oewf.org/
http://www.ustream.tv/channel/puli-space---town-hall

További információk:
http://hirmagazin.sulinet.hu/hu/tudomany/a-vilagur-hete
http://en.wikipedia.org/wiki/World_Space_Week
http://www.worldspaceweek.org/wsw/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=3

Osztrák Űrfórum  - Austrian Space Forum,  Österreichisches Weltraum Forum
Az Osztrák Űrfórum (Österreichisches Weltraum Forum, ÖWF) egy űrkutatási szakértőkből és lelkes  támogatókból álló hálózat. A szervezet az űrszektor és a nyilvánosság közötti kommunikációs  platformként működik, magában foglal egy űripar a kutatás fejlesztés és a politika területéről érkező  szakértőkből álló globális hálózatot. Emellettt az OeWF elősegíti az osztrák űripar megerősödését  elsősorban tevékenységük szélesebb közönség felé való kommunikálásával, rendezvények és  konferenciák szervezésével. Tevékenysége az egyszerű osztálytermi előadásoktól a 15000 fős  látogatottságú űrkutatások kiállításokig terjed, szakértői jelentéseket készít az osztrák kormánynak és  részt vesznek az űrtechnológiák földi hasznosításának elősegítésében.
http://www.oewf.org/cms/english.phtml

Puli Space
A Puli Space Technologies küldetése olyan új technológiák kifejlesztése, melyek lehetővé teszik űrjárművek rendszeres indítását a Holdra, ezáltal új dimenziókat megnyitva és minőségi  szolgáltatásokat biztosítva a jövőbelátó befektetők számára, akik a világűr üzleti lehetőségeinek  kihasználása iránt érdeklődnek. Először azonban demonstrálni kívánják képességeinket azzal, hogy  legkésőbb 2015-ben saját készítésű egységet küldenek a Holdra, ezzel teljesítve a Google Lunar XPRIZE kihívását. Az egység egy kereskedelmi forgalomban kapható rakéta segítségével fogja elérni a világűrt, majd önállóan folytatja útját a Hold felszínéig, leszállás után felderíti a közeli területeket és nagyfelbontású képeket és videókat küld a Földre a helyszínről. A projekt megvalósítható küldetési tervet igényel, továbbá a szükséges részegységek kifejlesztését, egy működő holdjáró megépítését és végül az űrbejutásának megoldását. A GLXP tapasztalataira alapozva, eredményeinktől függetlenül, a  felfutóban levő űripar meghatározó résztvevőjévé szeretnénk válni.
A Puli Space Technologies  kiemelten fontosnak tartja, hogy népszerűsítse a tudományos gondolkodásmódot és bátorítsa a diákokat, hogy természettudományos/műszaki pályát válasszanak.
http://www.pulispace.com
http://www.pulispace.hu
https://www.facebook.com/pulispace
http://pulispace.blog.hu/
www.youtube.com/pulispace
http://www.googlelunarxprize.org/teams/team-puli

Google Lunar XPRIZE
A harmincmillió dollár összdíjazású Google Lunar X PRIZE példa nélküli verseny, amely a világ minden táján kihívás elé állítja és inspirálja a mérnököket és a vállalkozókat, hogy kifejlesszék a robot alapú űrkutatás olcsó metódusait. A Google Lunar XPRIZE győztese az a magánerőből finanszírozott csapat lesz, amely sikeresen felküld a Holdra egy robotot. Ennek legalább 500 métert meg kell tennie a Hold felszínén, és nagyfelbontású videót és képeket kell visszaküldenie a Földre. Az első csapat, amelynek ez sikerül, elnyeri a húszmillió dolláros fődíjat, a második csapat pedig ötmillió dollárt kap. Egymillió dollárban részesül az a csapat, amely ösztönzi a sokszínűséget az űrkutatás területén, és négymillió dolláros bónusz díj jár azoknak a csapatoknak, amelyek további technikai feladatokat teljesítenek, például tízszer távolabbra jutnak, túlélik a dermesztő holdi éjszakát, vagy meglátogatják a korábbi holdmissziók helyszíneit. A díjért tizenhét országból huszonkilenc csapat szállt versenybe a világ minden tájáról. A Google Lunar X PRIZE-t 2015 végéig lehet elnyerni.

További információkért látogassa meg a http://www.googlelunarxprize.org honlapot.

Kontakt:  Dr. Pacher Tibor; email: Tel.: +36 20 32 82 464