Természet alkotta szobrok – a Konkréciók

Agóra
Időszaki kiállítás
2024 02 14
14:00
2024 03 06
16:00
Természet alkotta szobrok – a Konkréciók
Időszaki kiállítás Dr. Szónoky Miklós, geológus, ny. egyetemi docens, PhD CSc gyűjteményéből.
Helyszín: Agóra Szeminárium terem előtere (II. emelet)
Ezek a természetben előforduló konkréciók még a pleisztocén korban keletkeztek és rendkívül változatos formákban kerülnek elő még napjainkban is a geológusok nagy örömére.
Vajon hogyan keletkeztek? Milyen tulajdonságaik vannak? Milyen összetételűek? Mi és hogyan alakította formájukat?
 
Ezeket a rendkívül érdekes természet alkotta formákat most egy előadáson és egy kiállításon mutatja be Dr. Szónoky Miklós, geológus, nyugalmazott egyetemi docens.
„A mi szabadegyetemünk” című előadás sorozat első részére: Az ásványok és kőzetek mint a képzőművészet és a kultúra hordozói címmel február 15-én 16.00 órakor kerül sor a Szent-Györgyi Albert Agóra Szeminárium termében.

 

 

Mindenki számára természetes, hogy a kövek történelemről, évszázadokról, évezredekről vallanak, de kevesen tudják, hogy a Föld belső és külső erői, folyamatai által kialakított különböző formájú kőzetdarabok a képzőművészet formanyelvén is megszólalnak.
Dr. Szónoky Miklós, geológus, nyugalmazott egyetemi docens gyűjteményének bemutatott darabjai magukkal ragadják a látogató fantáziáját attól függően, hogy mit látnak bele a természet-alkotta „kavics-szerű” formákba.
A gyűjtő, a geológus terepi munkája során válogatta össze e bemutató anyagát a kezébe kerülő érdekes és szép, leegyszerűsített formájú konkréciókból.

A konkréciók az agyagos és meszes kőzetek finom eloszlású ásványainak egy-egy kiválási (kicsapódási) mag körüli ránövekedéssel létrejött képződményei. Többnyire gömbölyű formájúak, de vannak fürtszerűen megnőttek, korongszerűek is, ám leggyakrabban teljesen szabálytalan alakúak. A löszből és az agyagból („sárgaföldből”) kerülnek elő, népiesen „löszbabáknak” vagy „csörgőkőnek” nevezik őket. Az anyagukat alkotó ásványok: kalcit, vasoxidok, kova, pirit, markazit, barit, sziderit és gipsz. Tömörebb voltuk és eltérő ásványos összetételük miatt a konkréciók jobban ellenállnak a mállásnak, mint a bezáró kőzet, ezért a rétegekből nemcsak kiemelkednek, hanem abból gyakran ki is esnek, kimossa őket az eső.
Téglagyárak agyaggödreiben és homokbányákban találjuk idehaza a legtöbbet. A gyűjtött anyag nagy része alföldi és dunántúli pleisztocén löszökből és a Mecsek-környéki felső-pannóniai homokból került elő.

 

Megtekinthető az Agóra nyitvatartási idejében, ingyenesen.

Árva Anita
Árva Anita
közművelődési munkatárs, kiállítások szervezése, esélyegyenlőségi programok, az Informatóriumban megvalósításra kerülő természettudományos programok
Informatorium
+36(70)616-4012