A szőregi csatában elesett női huszár történetére hívja fel a figyelmet a Huszárlány szobor, ami nem volt egyedi eset az 1848-49-es szabadságharcban, hiszen számos nő ragadt fegyvert, és vette ki a részét a harcokból férfinak öltözve abban az időben.
Hogy hívják azt a lányt, akinek a tiszteletére a „Huszárlány” című szobrot állítottak Szőregen, akit 1849. március 29-én avatták az 52. zászlóalj tisztjévé, Gál Lajos néven?
Szeged-Szőregnél a Dembinski vezette csapatok vereséget szenvedtek. A csata több emberéletet követelt, köztük nőkét is. Mint ismeretes, a nők sokszor segédkeztek a fronton kórházakban, sebesülteket ápolva. Kevésbé tudjuk azonban azt, hogy bizony nemcsak a betegellátás terén találkozhattunk nőkkel, hanem a csatamezőn harcolva is.
A nők álruhában, álnévvel léptek a seregbe.
Az Akadémia Kiadó gondozásában megjelent Elbeszélések 1850 című kötet hasábjain olvasható az alábbi: „Szegeden lehetett látni a Bocskai-huszárok között egy szép, fiatal barna lyányt, hajdú lyány volt, már akkor őrmesteri rangot viselt, a szőregi csatában elesett.”
Ezen a héten vasárnap éjfélig várjuk a megfejtéseket a szoregimuvhaz@gmail.com e-mail címünkre!
Azok között, akik jó megfejtést küldenek be, egy tárgynyeremény sorsolunk ki!
A sorsolásra hétfőn kerül sor, a nyertest e-mailben értesítjük!
Tömörkény István Művelődési Ház - a kultúra szolgálatában